Co jest ważne przy wybieraniu lokaty?

Choć obecnie lokaty bankowe nie są najlepszą inwestycją, ponieważ oprocentowanie proponowane przez banki jest mizernej wielkości, to jednak wciąż dość popularny sposób zdobywania oszczędności. Lokaty bankowe są szczególnie popularne w przypadkach, kiedy posiadany kapitał jest na tyle mały, że nie wystarczy na inwestycję w złoto czy nieruchomości. Kwoty, które nie mają zbyt dużego potencjału do pomnażania często wpłacamy właśnie na lokaty, aby pieniądze przynajmniej nie straciły na wartości.

Jednak nawet przy takich niedużych oszczędnościach należy zachować czujność, aby lokata, na której je umieścimy była uczciwa i faktycznie oferowała odsetki na poziomie przekraczającym chociażby inflację.

Jak wybrać lokatę bankową?

Wiele osób wybiera lokatę proponowaną przez bank, w którym mają rachunek podstawowy. Czasem robimy to automatycznie, czasami z lenistwa, ale część osób robi to z niewiedzy, sądząc, że to jedyna możliwość. Otóż nie, lokatę bankową można otworzyć w każdym innym banku, a czasami nawet warunki dla nowych klientów są o wiele korzystniejsze.

Dlatego, zanim zdecydujemy się na ten krok, poświęćmy godzinkę na porównanie ofert. Można robić to wchodząc na poszczególne strony banków albo skorzystać ze specjalnych porównywarek lokat. Zanim przystąpicie do poszukiwań, warto zastanowić się także, czy posiadane oszczędności są typowymi „luźnymi środkami”. Czy istnieje zagrożenie, że w razie nieprzewidzianej awarii samochodu, zalania w domu czy innego zdarzenia, mogą być potrzebne? Jeśli to jedyne oszczędności, może zaistnieć taka sytuacja. Wtedy warto przemyśleć wpłatę tej kwoty na otwarte konto oszczędnościowe, z którego można w każdej chwili wypłacić potrzebną sumę. Ich wadliwość to oprocentowanie niższe niż na lokacie bankowej. Jednakże warto pamiętać, że zrywając lokatę w sytuacji awaryjnej tracimy całe odsetki, a w otwartym koncie oszczędnościowym nie tracimy nic.

Jeśli jednak decydujecie się na lokatę bankową, przyjrzyjcie się bliżej każdej ofercie. Zwykle banki nie stosują żadnych nieuczciwych praktyk, ale od nas zależy w jakim stopniu zapoznamy się z ofertą i zrozumiemy warunki.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

Myślicie, lokata to lokata. Błąd. Sfera usług finansowych poszła tak do przodu, że zagadnienie jest bardziej skomplikowane, a produkty bankowe miewają cechy, które nie do końca mogą pasować każdemu klientowi.

Przy wyborze lokaty zwróć uwagę na:

  •         Wysokość i rodzaj oprocentowania. Może być stałe czyli przewidziane na cały okres umowy lub zmienne, zależne od stóp procentowych narzucanych przez NBP.
  •         Oprocentowanie rzeczywiste. Zwykle banki podają wartości nominalne, nie uwzględniające inflacji i podatków. Warto więc zapytać o rzeczywisty, końcowy zysk z lokaty bankowej.
  •         Częstotliwość kapitalizacji odsetek. Ten zabieg to powiększenie kwoty podstawowej o uzyskane odsetki i naliczanie od niej kolejnych.

Dodatkowo warto sprawdzić czy np. nie trzeba zakładać dodatkowego konta w danym banku lub korzystać z innych produktów, jaka jest wysokość minimalna i maksymalna pierwszej wpłaty, czy można zawrzeć lokatę przez internet itd. Oczywiście, jeśli czegoś nie rozumiemy, nie należy się zrażać a po prostu pytać. Pracownicy banku dość cierpliwie odpowiadają na pytania potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top