Czy można wyczyścić złą historię kredytową?

Historia kredytowa w BIK często warunkuje to, czy otrzymamy kredyt lub pożyczkę, czy nie. Banki i pożyczkodawcy sprawdzają w rejestrach dłużników, czy jesteśmy wiarygodni i spłacimy pożyczkę. Jeśli historia kredytowa jest zła, to nie otrzymamy pożyczki. Czy da się wyczyścić złą historię kredytową?

Jak działa BIK

Przekazywanie danych do BIK, ich przechowywanie czy wprowadzanie do nich zmian ma podstawy w Prawie Bankowym. Dane trafiają tam w momencie ubiegania się o kredyt i potem w trakcie jego trwania są regularnie aktualizowane. Znajdują się tam informacje o tym, czy regularnie spłacasz w terminie swoje zobowiązanie. Jeśli wszystko jest ok i kredyt jest spłacany, to tak jakby nie było żadnych danych w BIK. Chyba że dałaś wyraźną zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Jeśli zaś były problemy ze spłatą kredytu, to dane o tym mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat. Tylko jednak w przypadku, gdy opóźnienie spłaty wyniosło ponad 60 dni, a także minęło 30 dni od poinformowania Cię o przetwarzaniu danych dotyczących tego kredytu.

Czy można wymazać dane z BIK?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: nie. Ponieważ są to dane regulowane prawem, nie ma żadnej możliwości ich wykasowania, z wyjątkiem pewnych szczególnych sytuacji określonych w ustawie. Dokładnie są trzy takie sytuacje, w których możesz złożyć do BIK wniosek o korektę lub wykasowanie danych. Należą do nich:

  •         Chęć odwołania zgody na przetwarzanie danych o spłaconym już kredycie, jeśli kredyt był spłacony terminowo
  •         Minęło 5 lat od spłacenia kredytu, z którym miałeś problemy i chcesz się upewnić, że informacje o nim nie są już wyświetlane
  •         Zauważyłeś, że Twoja historia kredytowa zawiera nieaktualne już lub nieprawdziwe dane i chcesz je sprostować.

Wniosek o to, by zmienić czy wykasować dane trzeba złożyć do tej instytucji, która te dane do BIK przekazała. BIK dokona aktualizacji, tylko jeśli wniosek instytucji będzie pisemny i będzie zawierał uzasadnienie.

Uwaga na oszustów!

Co zatem oferują firmy, które kuszą hasłami: czyszczenie BIK? To taki skrót myślowy, w dodatku wprowadzający klientów w błąd. Nie da się wyczyścić BIK. Można jedynie usunąć dane w przypadkach wymienionych powyżej. Czyściciele BIK nie mogą zatem wyczyścić danych, jak oferują w reklamach. Co zatem robią? Próbują wykorzystać niedopatrzenia banków. Jeśli instytucja przekazująca dane nie spełniła wymogu dotyczące upłynięcia co najmniej 60 dni zwłoki w spłaceniu kredytu oraz 30 dni od poinformowania klienta o przekazaniu danych, są podstawy by podważyć zasadność wysłania danych do BIK. Czyściciele BIK nie prowadzą zatem działań mających na celu wykasowanie złej historii kredytowej, bo jest to niemożliwe, ale liczą na łut szczęścia. Może się udać, ale nie musi. Jeśli bank spełnił wszystkie prawne wymogi, to wpis do BIK zostanie. Uważajmy zatem na oferty tzw. czyścicieli BIK-ów i nie dajmy się wmanewrować.

Sprawdzaj historię w BIK

Nie możesz wykasować swojej historii w BIK, ale możesz – a nawet powinieneś – regularnie ją sprawdzać. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie dane są przechowywane oraz czy słusznie. Sam wyłapiesz nieprawidłowości czy nieaktualne dane. Raz na pół roku każdy z nas może darmowo uzyskać raport o swojej historii kredytowej. Jest on dostępny na stronie BIK. Trzeba założyć konto, przejść pozytywnie procedurę weryfikacyjną i gotowe. Warto to robić, by być świadomym, jakie informacje o nas przekazują instytucje finansowe, co wie BIK i czy mamy szansą uzyskać kredyt.

Top