Jak nauczyć dziecko szacunku do pieniądza?

W dzisiejszych czasach pieniądze można zdobyć z łatwością, niestety także bardzo łatwo można je stracić. Nic dziwnego, że zmartwieni rodzice chcą wiedzieć, jak nauczyć dziecko szacunku do pieniądza. Dowiedz się tego i ty.

Witryny sklepowe, reklamy telewizyjne, a także markety przepełnione dobrami materialnymi sprawiają, że coraz trudniej jest nam utrzymać pieniądze w kieszeni. Co więcej, na chwyty marketingowe nabierają się nie tylko na co dzień racjonalnie myślący dorośli, lecz także zachwycone przekazem reklamowym dzieci. Rodzice z przerażeniem obserwują, że szacunek do pieniędzy to coś, co coraz trudniej wpoić maluchom. Na szczęście nie jest to niemożliwe. Sprawdź, jak wytłumaczyć dziecku, że pieniądze trzeba szanować.

Jak nauczyć malucha szacunku do pieniędzy?

Przełam finansowe tabu

Rodzice błędnie zakładają, że z dziećmi nie należy rozmawiać o pieniądzach. Niestety w efekcie maluchy są przekonane, że pieniądze pojawiają się nie wiadomo skąd, a ich źródło jest niewyczerpalne. Dorośli powinni zrozumieć, że sprawy finansowe są dla dzieci czymś niezrozumiałym, a więc w zależności od wieku i rozwoju psychicznego malucha należy im pomóc świat finansów zrozumieć. Wystarczy zacząć od rozmów na temat pracy rodziców, domowego budżetu, zakupów, cen towarów i wszystkich codziennych spraw związanych z pieniędzmi, które dla rodziców są oczywiste, a dla dzieci niekoniecznie.

Dawaj kieszonkowe

Wszyscy wiedzą, że najlepsza nauka to ta, którą odbywamy w praktyce. Dlatego poza suchymi rozmowami, warto włączyć dziecko do świata pieniędzy. Pomoże nam w tym kieszonkowe dostosowane do wieku dziecka. Regularnie otrzymywana wypłata nauczy malucha, jak zarządzać własnymi pieniędzmi. Co więcej, dziecko przekona się, że jeśli wyda wszystko pierwszego dnia, do następnego kieszonkowego nie dostanie ani złotówki. To z pewnością nauczy go pokory i cierpliwości, a z biegiem czasu będzie procentować w postaci przedsiębiorczości.

Naucz dziecko konsekwencji

Niektórzy często zapominają, że postawa rodziców ma kluczowe znaczenie w kwestii, jaką jest nauka dziecka szacunku do pieniądza. Wbrew pozorom to od postępowania rodziców zależy, czy dziecko wyniesie coś z tych lekcji, czy też nie. Aby osiągnąć zamierzony efekt, rodzice powinni wykazać się stanowczością i konsekwencją, a także tej konsekwencji uczyć malucha. Kiedy dziecko w ciągu kilku chwil straci wszystkie otrzymane pieniądze, rodzice nie powinni „na pocieszenie” dawać mu kolejnych monet. Jeśli wydało, to nie będzie miało. To właśnie jest konsekwencja.

Daj dziecku odpowiedni przykład

Wbrew pozorom, konsekwencja w stosunku do dziecka to nie wszystko. Aby dziecko zrozumiało, że pieniądze trzeba szanować, rodzice także muszą mieć do nich szacunek. Jeśli maluch ma nauczyć się konsekwencji, rodzice także tą konsekwencją w stosunku do siebie samych powinni się wykazywać. Dorośli muszą pamiętać o tym, że są wzorem dla dziecka, a dzieci robią to, co robią rodzice. Żadne lekcje nie przyniosą efektów, jeśli rodzice sami do wyznaczanych przez siebie poglądów i zasad nie będą się stosować.

Top