Kredyt gotówkowy – czym kierować się w czasie wyboru?

Kredyty to jedne z najpopularniejszych produktów bankowych. Korzystamy z nich, kiedy chcemy dokonać jakiegoś zakupu, czy inwestycji lub, gdy w naszym życiu zdarzy się nieprzewidziana sytuacja, pochłaniająca spore nakłady finansowe, a budżet domowy wymaga podreperowania. Wybór kredytu nie należy jednak do najprostszych. Czym należy się kierować, aby znaleźć najlepszą ofertę?

Jak wybrać bank?
Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu w banku, który prowadzi ich rachunek indywidualny. Z jednej strony jest to postępowanie logiczne, ponieważ możemy w ten sposób zaoszczędzić czas konieczny na dokonywanie zbędnych formalności. System zna wszystkie nasze dane, nie musimy ich więc po raz kolejny podawać. Dzięki dostępowi do naszego konta widzi również historię transakcji, comiesięczne wpływy itp. Zazwyczaj ułatwia to otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jednak często zdarza się, że decydując się na kredyt w bank, w którym posiadamy rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy, nie biorąc pod uwagę ofert konkurencji, wybieramy niekorzystny dla siebie i drogi produkt. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z propozycjami wielu różnych instytucji i dokładnie je do siebie porównać.

RRSO
To najważniejsze hasło, o którym powinniśmy pamiętać szukając kredytu. Banki często kuszą klientów kolorowymi banerami i reklamami mówiącymi o „ratach 0%” , braku prowizji, czy gwarancji najniższej ceny. Zanim jednak damy się skusić, powinniśmy dokładnie sprawdzić, jakie jest RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Obejmuje ona wszystkie ukryte koszty, takiej jak odsetki, prowizje, ubezpieczenia, czy opłaty przygotowawcze. Dzięki temu pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek, znacznie podnoszących domowe wydatki.
Zapamiętajmy! Im niższe RRSO, tym korzystniejszy jest dla nas kredyt i niższa rata. Najlepsze banki oferują RRSO na poziomie poniżej 10%. Warto więc dokładnie analizować ich oferty.

Dodatkowe ubezpieczenie
Niektóre placówki wymagają zakup dodatkowego ubezpieczenia. Oczywiście, wiąże się to ze sporymi kosztami. O ile przy kredytach hipotecznych lub gotówkowych opiewających na duże sumy może się to wydawać uzasadnione, o tyle przy niewielkich kwotach kredytów nie musimy się na to godzić. Szukajmy banków, które nie wymuszają na klientach konieczności zakupu ubezpieczenia i nie uzależniają od tego wyniku analizy kredytowej.

Wysokość raty
Większość banków jest pod tym względem bardzo elastyczna i zgadza się na dopasowanie wysokości raty oraz długości okresu kredytowania do możliwości i potrzeb klienta. Określając wysokość miesięcznej raty należy liczyć się z tym, że nasza sytuacja materialna może ulec zmianie i zastanowić się, czy będzie nas na nią stać nawet, jeżeli będziemy zarabiali mniej. Czy nie wpłynie to negatywnie na nasz budżet rodzinny?

Możliwość odstąpienia od umowy
Jeżeli zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy, a później znaleźliśmy lepszą ofertę lub po prostu chcemy zrezygnować z kredytu mamy taką możliwość Przysługuje nam ona przez 14 dni od dnia podpisania umowy i jest gwarantowana przez Prawo Konsumenckie.

Top